Прес-центр Про філію Послуги і тарифи Довідка Ресурси Оплата
Новини поштою

Стан електрозв'язку в області в довоєнний період

28 травня 1885 року в Россiї вийшов документ, що мав історичне значення для формування засобів зв'язку, а саме - "Положення про перетворення місцевих поштових i телеграфних установ". Вiдповiдно до цього Положення в Катеринославскiй губернiї, до якої частково належала i Донеччина, було створено поштово-телеграфний округ, а в провiнцiї - поштово-телеграфні контори та їх відділення.

25 жовтня 1895 року телефонний зв'язок почав діяти в Марiуполi. Там побудували лінію довжиною 12 верст, встановили 90 настінних i 10 настільних телефонних апаратів системи "Ерiксон" i комутатор місцевої батареї на 100 номерів. Слід зазначити, що телефонний зв'язок у приморському мiстi розвивалася досить швидко: на кiнець 1915 року тут дiяло 369 телефонів з комутаторами на станції без багаторазового поля з лiнiйною однопровiдною повітряною мережею.

Згадане Положення про реформування мiсцевих поштових i телеграфних установ підштовхнуло відомче будівництво. Вiдповiдно до постанови міської думи в 1896 роцi в Бахмуте була побудована поштово-телеграфна станція.

Ця двоповерхова споруда збереглася до наших днів, там тепер розташувався міський відділ соціального захисту населення. А в минулому сторіччі для нової станції придбали комутатор на 100 телефонних номерів.

Створене після Жовтневої революції повітове управління зв'язку в Бахмутi (нині Артемівськ Донецької області) об'єднало поштово-телеграфні контори Бахмута, Дебальцеве, Марiуполя, Юзiвки (тепер Донецьк), Краматорська, Костянтинiвки, Слов'янська, Макiївки та інших міст. Пошту возили кіньми. Телеграфний зв'язок здійснювався одним - двома апаратами Морзе, або Юза Клопфера, а телефонні переговори велися за допомогою станцій ємністю від 10 до 100 номерів.

У Костянтинiвцi електрозв'язок почав існування в 30-i роки. На той час тут працював i телеграф. А в 1932 році почав діяти радіовузол на змонтованих зв’язківцями підсилювачах, було побудовано також приміщення для контори зв'язку. У 1939 році місто мало ручну телефонну станцію на 800 номерів i 5 тисяч радіоточок.

У 1937р у м. Дмитрiвську (тепер Макiївка) було відкрито поштово-телеграфне відділення, а в 1938р. в м. Ясинувата - контору зв'язку.

Як тільки було створено Мар'їнський район (1924р.), у маленькому будиночку відкрилась районна поштово-телеграфна контора. Незабаром тут встановили телеграфний апарат Морзе, який обслуговували два телеграфісти. Наприкiнцi 1924 р. у Мар'їнку з Юзiвки провели повітряну з'єднувальну лінію, в конторі встановили комутатор на 20 номерів. У 1938 р. у Мар'їнцi було вже відкрито кілька відділень зв'язку, до яких проведено повітряні телефонні лінії. Перед війною тут завершилася електрифiкацiя та телефонiзацiя. Комутатори на 20 номерів кожний з'явилися в селах Павлiвка, Старомихайлiвка, Богоявленка.

Днем народження Донецького радіозв’язку вважають 7 жовтня 1927 року, коли був завершений перший етап проводової трансляції в Сталiно. Саме тоді жителі міста вперше почули позивний: "Говорить Сталiно - Донбас". Спочатку транслювалися лише московські передачі радiостанцiї iменi Комінтерну, а згодом почало впроваджуватися i власне радіомовлення. У 1933 році, після того, як у Сталiно переїхав театр iменi Артема, почали транслювати театральні спектаклі, що спричинило значне збільшення кiлькостi радіоточок.

У 1939 р. у центрі Донецька було побудоване приміщення для АТС, зруйноване підчас Великої Вітчизняної війни. Саме в 1939р. повітове управління зв'язку перейменували в Сталінське, а згодом - у Донецьке.

Засоби зв'язку області інтенсивно розвивалися. Перед війною область мала 33 районні контори, 8 підприємств у Донецьку, 3 лiнiйно-технiчнi вузли зв'язку, 38 міських телефонних станцій монтованою ємністю 15500 номерів. Серед телефонних станцій була i одна автоматична, побудована у Донецьку в 1938 р.

У 1940 р. в області працювало 242 телеграфних апарати таких систем, як Морзе, Клопфер, Бодо i Тремль. Мiжмiськi лiнiйнi споруди складали 2149 км ліній i 13 500 км проводів. Область вже мала 54 радіовузли загальною потужністю ЗО кВт i близько 100 тисяч радіоточок, у тому числі в селах - 4,5тисячi.


Донецька філія ПАТ «Укртелеком»
Довідка за телефоном: 0-800-506-800
Поштова адреса: Україна, 83001, м. Донецьк, пр. Комсомольський, 22

Зворотний зв'язок